15 lutego 2024

Opłaty za korzystanie ze środowiska za 2023

Opłaty za korzystanie ze środowiska

 

Opłaty za korzystanie ze środowiska

Do 31 marca 2024 r. podmioty korzystające ze środowiska muszą rozliczyć się z Urzędem Marszałkowskim składając tzw. informacje o zakresie korzystania ze środowiska oraz wysokości należnych opłat za rok poprzedni zgodnie z art. 285 ustawy Prawo ochrony środowiska.

Do ponoszenia opłat za korzystanie ze środowiska oraz administracyjnych kar pieniężnych są obowiązane podmioty korzystające ze środowiska z zastrzeżeniem art. 284 ust. 2. prawa ochrony środowiska.

art. 284 ust. 2 osoby fizyczne niebędące przedsiębiorcami ponoszą opłaty za korzystanie ze środowiska w zakresie, w jakim korzystanie wymaga pozwolenia na wprowadzanie substancji lub energii do środowiska.

Wysokość opłaty należy obliczyć we własnym zakresie i wnieść na rachunek właściwego Urzędu Marszałkowskiego. W przypadku naliczenia opłat za wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza wynikających z eksploatacji urządzeń należy opłatę wnieść na rachunek urzędu właściwego ze względu na miejsce rejestracji podmiotu art. 277 ustawy Prawo ochrony środowiska.


Pozostałe opłaty na rachunek urzędu właściwego ze względu na miejsce korzystania ze środowiska.

Za co ponoszona jest opłata za korzystanie ze środowiska?

Zgodnie z art. 273 ustawy Prawo ochrony środowiska opłata za korzystanie ze środowiska jest ponoszona za:

  • Wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza z kotłowni, procesów technologicznych, ze spalania paliw w silnikach spalinowych, z przeładunku benzyn; silnikowych, z chodu lub hodowli drobiu;
  • Emisję gazów cieplarnianych w ramach przydzielonych uprawnień;
  • Składowanie odpadów.

Gdzie szukać wysokości stawek?

Należy pamiętać, że opłatę ustala się według stawek obowiązujących w okresie w którym korzystanie ze środowiska miało miejsce. W dniu pisania niniejszego artykułu dostępne są już stawki na 2024 r. natomiast należy korzystać ze stawek na 2023 r., bo w tym okresie miała miejsce emisja substancji do środowiska. Bardzo częstym błędem podmiotów sprawozdających się jest korzystanie z nieaktualnych stawek.

W każdym roku Minister Klimatu i Środowiska obwieszcza wielkość stawek opłat obowiązujących na dany rok. Stawki obowiązujące w 2024, które można wykorzystać, aby rozliczyć opłaty za 2023 dostępne są w internetowym systemie aktów prawnych.

Zgodnie z art. 285 ustawy Prawo ochrony środowiska - nie wnosi się opłat z tytułu tych rodzajów korzystania ze środowiska spośród wymienionych w art. 273 ust. 1, których roczna wysokość wnoszona na rachunek urzędu marszałkowskiego nie przekracza 800 zł. W przypadku gdy roczna wysokość opłaty z tytułu każdego z rodzajów korzystania ze środowiska nie przekracza 100 zł, nie przedkłada się także wykazów.

W jaki sposób przekazać sprawozdanie?

Sprawozdanie za korzystanie ze środowiska można złożyć w wersji papierowej lub elektronicznie przez ePUAP podpisując je podpisem kwalifikowanym lub profilem zaufanym. Dokumenty (formularze) powinny być przechowywane na obiekcie przez okres 5 lat wraz z potwierdzeniem wysłania i poniesienia opłaty.

 

Zaokrąglanie opłat

Wysokość opłaty należy podać w pełnych złotych. W przypadku wyniku niższego niż 50 gr. Należy wykonać zaokrąglenie w dół. W przypadku końcówki wynoszącej 50 gr i więcej należy dokonać zaokrąglenia do pełnych złotych.

Od czego zależy wysokość opłat za korzystanie ze środowiska?

a) gazy i pyły

Wysokośc opłat za korzystanie ze środowiska zależy od ilości i rodzaju gazów lub pyłów wprowadzanych do powietrza. Wysokość opłaty za korzystanie ze środowiska w przypadku uprawnień do emisji wydanych na zasadach określonych w ustawie z dnia 12 czerwca 2015 r. o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych ustala się jako iloczyn uprawnień do emisji wydanych w danym roku na rachunek posiadania operatora albo na rachunek posiadania operatora statków powietrznych w rejsetrze Unii i obowiązującej stawki opłat za wprowadzania gazów i pyłów do powietrza w zakresie emisji dwutlenku węgla w roku w którym wydano uprawnienia do emisji.

b) składowanie odpadów

Wysokość opłat za korzystanie ze środowiska w przypadku składowiska na którym umieszcza się i z którego wydobywa się odpady tego samego rodzaju, oblicza się jako różnica pomiędzy masą odpadów umieszczonych na składowisku a masą odpadów wydobytych ze składowiska. Jeżeli różnica jest liczbą ujemną to przyjmuje się wartość 0. Wysokość kary zależy od ilości i rodzaju składowanych albo magazynowanych odpadów oraz czasu ich składowania albo magazynowania. Pory doby i wielkości przekroczenia dopuszczalnego poziomu hałasu.

 

 


 

Autorka opracowania

 

Tekst:

Klaudia Pietryszyn
klaudia.pietryszyn@investeko.pl

UDOSTĘPNIJ

Zobacz także

newsletter

Zapisz się na newsletter

Współpracujący z nami klienci otrzymują comiesięczny newsletter. Znajdują się tam informacje o terminach związanych ze sprawozdawczością oraz informacje o planowanych zmianach prawnych, które mogą mieć wpływ na funkcjonowanie działalności. Z nami możesz być na bieżąco.