2018

Unia Europejska wprowadza zakaz sprzedaży jednorazowych, plastikowych opakowań

Parlament Europejski przegłosował zakaz sprzedaży przedmiotów plastikowych, jednorazowego użytku. Zgodnie z przepisami, po 2021 r. w krajach Unii Europejskiej nie będzie można wprowadzać do obrotu przedmiotów, dla których dostępne są alternatywne rozwiązania. Mowa m.in. o plastikowych talerzach, sztućcach, opakowaniach na żywność, słomkach czy patyczkach higienicznych. Plastikowe produkty, dla których na chwilę obecną nie istnieją zamienniki (np. pudełka na kanapki, owoce, warzywa, lody) będą musiały zostać zredukowane do 2025 r.

Dodatkowo inne tworzywa sztuczne, przykładowo butelki po napojach mają być zbierane osobno i poddawane recyklingowi na poziomie 90% do 2025 r.

Zgodnie z przepisami, państwa członkowskie zostały także zobowiązane do opracowania programów promujących wykorzystywanie produktów wielokrotnego użytku, w miejsce jednorazowych.

Powód wprowadzenia restrykcyjnych przepisów dot. ograniczenia wprowadzania tworzyw sztucznych wynika z problemu zanieczyszczenia mórz i oceanów. Jak podaje Komisja Europejska, ponad 80% zanieczyszczeń w morskich wodach stanowi plastik, m. in. ze względu na bardzo powolny proces rozkładu. W związku z tym, odpady z tworzyw sztucznych gromadzą się w morzach, oceanach, na plażach, a także znajdowane są w ciałach zwierząt morskich.