Kto podlega pod obowiązki w związku z wprowadzaniem sprzętu?
Obowiązki w zakresie zagospodarowania zużytego sprzętu zostały nałożone, zgodnie z przepisami ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (u.z.s.e.e.) na wprowadzającego sprzęt.
Wprowadzający definiowany jest jako osoba fizyczna, jednostka organizacyjna niemającą osobowości prawnej lub osoba prawna, która, bez względu na wykorzystywaną technikę sprzedaży, ma siedzibę na terytorium kraju i wprowadza do obrotu w ramach swojej działalności sprzęt z zagranicy (dosłownie: innego niż Rzeczpospolita Polska państwa członkowskiego lub państwa niebędącego państwem członkowskim).
Wprowadzanie do obrotu należy rozumieć jako udostępnianie na rynku po raz pierwszy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
Udostępnianie na rynku to dostarczanie sprzętu w celu jego dystrybucji, konsumpcji lub używania w ramach działalności gospodarczej.
W którym momencie następuje wprowadzenie do obrotu?
Zgodnie z ustawą u.z.s.e.e. wprowadzenie do obrotu następuje w momencie:
- wydania sprzętu z magazynu lub przekazania go osobie trzeciej (w szczególnym przypadku)
- wystawienia faktury potwierdzającej przywóz sprzętu lub wystawienia dokumentu celnego
- przywiezienie sprzętu w celu wprowadzenia go do obrotu.
Obowiązki wprowadzającego sprzęt:
- Wprowadzający sprzęt powinien uzyskać wpis do rejestru BDO (numer rejestrowy), a następnie sporządzać roczne sprawozdania w systemie.
- Wprowadzający sprzęt jest obowiązany do umieszczania numeru rejestrowego na fakturach i innych dokumentach sporządzanych w związku z wprowadzaniem do obrotu sprzętu.
- Sprzęt wprowadzany do obrotu powinien być odpowiednio oznakowany symbolem selektywnego zbierania.
- Podmiot wprowadzający sprzęt jest obowiązany przeznaczyć na publiczne kampanie edukacyjne lub na rachunek bankowy właściwego urzędu marszałkowskiego co najmniej 0,1% przychodów netto z tytułu wprowadzania do obrotu sprzętu osiągniętych w poprzednim roku kalendarzowym.
- Wprowadzający zużyty sprzęt jest obowiązany do osiągnięcia w poszczególnych latach określonych poziomów: odzysku, zbierania oraz przygotowania do ponownego użycia i recyklingu. Jeśli obowiązek ten nie zostanie osiągnięty wprowadzający jest obowiązany do wniesienia opłaty produktowej, obliczanej oddzielnie dla każdej grupy sprzętu.
- Zawarcie umowy z prowadzącym zakład przetwarzania, który prowadzi demontaż oraz przygotowanie do ponownego użycia zużytego.
- Prowadzenie dodatkowej ewidencji zawierającej informacje o masie wprowadzanego sprzętu.
- Zorganizowanie i sfinansowanie zbierania oraz przetwarzania zużytego sprzętu pochodzącego od użytkowników innych niż gospodarstwa domowe - dotyczy przypadku w którym wprowadzany jest inny sprzęt niż ten przeznaczony dla gospodarstw domowych.
- Opracowanie informacji na temat ponownego użycia i przetwarzania wprowadzanego przez siebie sprzętu.
Czy z powyższego wynika jakaś dobra informacja? Tak. I nawet dwie :)
I. Część obowiązków wynikających z ustawy można wykonywać za pośrednictwem organizacji odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Zła wiadomość - istnieje wyłączenie. Wyłączeniu podlegają obowiązki o których mowa w art. 12-14, art. 17, art. 22 ust. 1 i 3, art. 72 ust. 2 i art. 84 u.z.s.e.e.
II. Zwolnienie (częściowe) z obowiązków - dla tych którzy wprowadzają do obrotu:
- małogabarytowy sprzęt, którego żaden z zewnętrznych wymiarów nie przekracza 50 cm, o łącznej średniorocznej masie sprzętu nieprzekraczającej 100 kg,
- wielkogabarytowy sprzęt, którego którykolwiek z zewnętrznych wymiarów przekracza 50 cm, o łącznej średniorocznej masie sprzętu nieprzekraczającej 1000 kg
Czym jest opłata produktowa?
Jeżeli wprowadzający nie osiągnie wymaganych poziomów przygotowania do ponownego użycia i recyklingu zobowiązany jest do uiszczenia do 15 marca opłaty na rachunek urzędu marszałkowskiego. W przypadku braku wpływu w terminie naliczone zostaną odsetki.
Stawki opłat dla poszczególnych grup sprzętu zostały ujęte w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 14 czerwca 2018 r.
W czym może pomóc Investeko Serwis?
Jeżeli Twoja organizacja ma wątpliwość czy podlega pod obowiązki wprowadzającego sprzęt lub czy może załapać się na zwolnienie - koniecznie napisz do nas. Chętnie pomożemy!
Autorka opracowania