Artykuł na temat "Obowiązki i Wyzwania pracodawcy" względem prawa ochrony środowiska rozpoczęłabym od zapoznania czytelnika ze świętą księgą jaką jest Prawo ochrony środowiska. Jest to wielokrotnie nowelizowana ustawa zawierająca spis podstawowych obowiązków i odwołująca do innych ustaw jak i aktów wykonawczych. Ustawa określa zasady ochrony środowiska oraz warunki korzystania z jego zasobów, z uwzględnieniem wymagań zrównoważonego rozwoju, a w szczególności:
- warunków ochrony zasobów środowiska;
- warunków wprowadzania substancji lub energii do środowiska
- kosztów korzystania ze środowiska
- obowiązki organów administracji
- odpowiedzialność i sankcje
Obok niej, bardzo ważnymi ustawami są: ustawa o odpadach, ustawa prawo wodne, ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminie oraz ustawa o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi.
Każdy pracodawca i przedsiębiorca, który korzysta ze środowiska jest zobowiązany do jego ochrony, a w szczególnych przypadkach uiszczania opłat z tytułu jej nadmiernej eksploatacji.
Obowiązki pracodawcy, które spoczywają na danym podmiocie zależą od rodzaju działalności oraz zakresu korzystania ze środowiska. Zatem nie będą jednakowe dla wszystkich. Zanim przedsiębiorca podejmie jakiekolwiek działania powinien wykonać przegląd swojej działalności pod kątem obowiązującego prawa. Po rozpoznaniu rodzaju i wielkości emisji możliwe będzie określenie obowiązków spoczywających na przedsiębiorcy.
W podziale na poszczególne obszary prawa ochrony środowiska wymienię kilka obowiązków spoczywających na przedsiębiorcach.
Gospodarka odpadami
- Ewidencjonowanie odpadów
- Sprawozdawczość
- BDO
- Poprawne magazynowanie odpadów
- Decyzje - jeżeli dotyczy
Realizacja powyższych obowiązków zależeć będzie od kategorii wytwarzanych odpadów: komunalne albo z działalności.
Emisja zanieczyszczeń pyłowo-gazowych
- Opłaty za korzystanie ze środowiska
- KOBiZE
- Obowiązki wynikające ze stosowania substancji chłodniczych, w tym kontrolowanych (CRO, BDS)
- Decyzje - jeżeli dotyczy
Wprowadzanie na rynek Polski produktów w opakowaniach lub produktów
- Opłata roczna i rejestrowa
- Sprawozdanie opakowaniowe
- Opłata produktowa
- Opłata za publiczne kampanie edukacyjne
W pierwszej kolejności należy zidentyfikować czy to co wprowadzane jest na rynek można nazwać opakowaniem. Za opakowanie uważa się: wyrób spełniający funkcję opakowania bez uszczerbku dla innych funkcji lub wyroby wytworzone i przeznaczone do wypełniania w punkcie sprzedaży oraz wyroby jednorazowego użytku lub część składową opakowania oraz złączony z opakowaniem element pomocniczy.
Korzystanie z zasobów wodnych i odprowadzanie ścieków
- Opłaty za usługi wodne
- Wykonywanie badań jakości - jeżeli dotyczy
- Decyzje - jeżeli dotyczy
Przedsiębiorca, a środowisko - od czego zacząć?
Bardzo często warunkiem rozpoczęcia działalności pod względem zgodności z obowiązującym prawodawstwem środowiskowym, jest uzyskanie odpowiednich decyzji administracyjnych. Warto wiedzieć, że nie wszystkie decyzje uzyskuje się na tym samym czasie. Proces ten można podzielić na następujące etapy:
Okres inwestycyjny, przed oddaniem obiektu do użytkowania
Na samym początku procesu inwestycyjnego (przed uzyskaniem pozwolenia na budowę) konieczne może okazać się uzyskanie Decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia - o tym czy Twoje przedsięwzięcie potrzebuje takiej decyji możesz dowiedzieć się analizując parametry przedsięwięcia w Rozporządzeniu Rady Ministrów o nazwie lista przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko.
Jeżeli planowana do realizacji inwestycja jest na jednej z tych list konieczne jest uzyskanie tzw. Decyzji środowiskowej.
Decyzja środowiskowa będąca załącznikiem do pozwolenia na budowę jest początkiem przygody z organami ochrony środowiska.
Następnie należy zweryfikować czy emisja do środowiska w wyniku eksploatacji instalacji może być powodem do uzyskania pozwolenia wodnoprawnego, zgłoszenia emisji, pozwolenia na emisję do powietrza, pozwolenia na wytwarzanie odpadów. O tym dowiesz się z odpowiednich ustaw.
Okres eksploatacyjny po okresie oddania obiektu do eksploatacji
Czasami jest tak, że eksploatowana instalacja generuje hałas przekraczający dopuszczane normy dla zabudowy w której się znajduje. Jeżeli w wyniku kontroli przekroczone zostaną dopuszczalne poziomy konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na emisję hałasu.
Obowiązki inne niż pozwolenia lub zezwolenia
Korzystanie ze środowiska wiąże się z uiszczaniem opłat zgodnie z ogólną zasadą Prawa ochrony środowiska "zanieczyszczający płaci". Zasada ta ma zastosowanie na gruncie prawa międzynarodowego oraz wspólnotowego.
Najważniejszymi sprawozdaniami (obowiązkami), które przedsiębiorcy realizują w trakcie etapu eksploatacji są:
Raport KOBIZE
Termin jego złożenia mija ostatniego dnia lutego za poprzedni rok kalendarzowy
Roczne sprawozdanie o wytworzonych odpadach
Termin jego złożenia mija 15 marca za poprzedni rok kalendarzowy
Sprawozdanie w zakresie opłat za korzystanie ze środowiska
Termin jego złożenia mija ostatniego dnia marca za poprzedni rok kalendarzowy
Usługi wodne
Termin jego złożenia mija do 30 dnia miesiąca po zakończeniu kwartału.
Investeko Serwis świadczy usługi doradztwa i konsultacji środowiskowej.
O usłudze podstawowej można przeczytać na naszej stronie internetowej. Jest to usługa dedykowana podmiotom, które potrzebują merytorycznego wsparcia w obszarze prawa ochrony środowiska.
Autorka opracowania