Jednym z elementów podlegających ocenie w trakcie certyfikacji BREEAM w kategorii In Use jest ocena zagrożenia powodzią. Wg manuala v6 na dzień 3.10.2024 r. celem takiej oceny jest zachęcenie zarządzających obiektem do identyfikacji ryzyka powodziowego i wdrażanie środków łagodzących.
Certyfikacja Breeam
Certyfikacja Breeam w oparciu o metodykę v6 zakłada przeprowadzenie analizy ryzyk powodziowych dla następujących źródeł:
- rzeki
- morza
- spływ powierzchniowy z przyległych terenów miejskich lub wiejskich
- wody grutnowe
- kanalizacja
- zbiorniki, kanały i sztuczne źródła
- poblisko funkcjonujący teren zalewowy.
Metodyka wymaga, aby taka ocena powstała w oparciu o wiarygodne rządowe źródła, a w stosownych przypadkach była wykonana przez hydrologa. W przypadku Polski wdrożona została dyrektywa powodziowa, czyli dokument szczebla europejskiego wg którego przeprowadza się ocenę ryzyka powodziowego i zarządzania nim.
Dokumenty dotyczące ryzyk powodziowych
W Polsce udostępnione są następujące dokumenty związane z oceną ryzyk powodziowych. Są to:
- wstępna ocena ryzyk powodziowych
- mapy zagrożenia powodziowego
- plany zarządzania ryzykiem powodziowym
Do 10.2024 r. wykonane były dwa cykle planistyczne. Do końca 2024 planowane jest przeprowadzenie 3-go cyklu planistycznego w trakcie którego dokonane zostaną przeglądy i aktualizacje wtępnej oceny ryzyka powodziowego, żeby w 2025 r. zaktualizować mapy zagrożenia i ryzyka powodziowego.
Czym są mapy zagrożeń powodziowych?
Mapy zagrożeń powodziowych przedstawiają obszary, które mogą być zagrożone zalaniem w przypadku wystąpienia powodzi o różnym prawdopodobieństwie (0,2%; 1% oraz 10%). Kiedy mowa o powodzi stuletniej należy analizować mapy o prawdopodobieństwie wystąpienia powodzi wynoszącej 1%. Na tych mapach przedstawiane są m.in.:
- Głębokość wody na danym terenie.
- Prędkość przepływu wody.
- Zasięg terenów zalewowych.
- Obszary, gdzie powódź może stanowić zagrożenie dla ludzi i infrastruktury.
Ocena ryzyk powodziowych w certyfikacji BREEAM In Use
W trakcie oceny należy odpowiedzieć na pytanie: Jeżeli przeprowadzono ocenę ryzyka powodziowego (FRA) jaki był jej zakres i jaki poziom ryzyka został przypisany do danego składnika majątku?
Ocena zależy od trzech czynników:
a) od ilości źródeł dla których ocena ryzyk powodziowych została przeprowadzona (mogą to być źródła rzeczne, morskie, terasy zalewowe, kanalizacja, tereny spływowe lub wody gruntowe)
b) od poziomu zidentyfikowanego ryzyka dla tych źródeł
c) od przyjętych i wdrożonych rozwiązań redukujących ryzyko powodzi.
Największą liczbę puntków można uzyskać jeżeli dany obiekt położony jest na terenie dla którego prawdopodobieństwo wystąpienia powodzi jest niskie lub zerowe. Dodatkowe punkty są przyznawane dla dokumentacji, która uwzględnia wpływ zmian klimatycznych na ryzyko powodzi.
Ocena ryzyka powodziowego: Proces i kluczowe elementy
Proces ten zazwyczaj obejmuje:
-
Analizę lokalizacji i jej narażenia na ryzyko powodziowe – W pierwszym etapie analizuje się położenie budynku w stosunku do rzek, mórz, jezior oraz systemów odwadniających. Należy wziąć pod uwagę dane historyczne dotyczące powodzi, mapy zagrożeń powodziowych oraz przewidywane zmiany klimatyczne, które mogą zwiększyć ryzyko.
-
Identyfikację potencjalnych zagrożeń – Należy rozważyć zarówno zagrożenia bezpośrednie, jak i pośrednie, takie jak podtopienia spowodowane intensywnymi opadami czy zatory wodne wynikające z niewłaściwej infrastruktury odprowadzania wody.
-
Planowanie długoterminowego zarządzania ryzykiem – Oprócz bezpośrednich środków zapobiegawczych, ważne jest również opracowanie długoterminowej strategii zarządzania ryzykiem powodziowym, uwzględniającej monitorowanie stanu infrastruktury oraz gotowość do reagowania w sytuacjach kryzysowych.
Wśród świadczonych przez nas usług są działania związane z przygotowaniem wybranych dokumentacji na potrzeby certyfikacji BREEAM.