W Polsce raportowanie śladu węglowego nie jest obowiązkowe dla wszystkich firm. Obowiązek ten pojawia się jeżeli dany podmiot podlega pod jedną z następujących dyrektyw:
-
Dyrektywa 2014/95/UE (NFRD): Ta dyrektywa Unii Europejskiej, implementowana w Polsce, nakłada obowiązek raportowania informacji niefinansowych na duże jednostki interesu publicznego.
-
Dyrektywa CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive): Nowa dyrektywa, która zastępuje NFRD, wprowadza bardziej szczegółowe wymagania dotyczące raportowania zrównoważonego rozwoju i rozszerza zakres firm objętych obowiązkiem raportowania. Ta dyrektywa jeszcze nie została w pełni implementowana, ale jej wpływ na obowiązki raportowe będzie znaczący.
Wiele firm decyduje się na dobrowolne raportowanie śladu węglowego w ramach standardów takich jak GHG Protocol czy inicjatyw takich jak CDP (Carbon Disclosure Project), aby sprostać oczekiwaniom interesariuszy, inwestorów i konsumentów. A te oczekiwania pojawiają się z uwagi na zmieniające się nastroje otoczenia biznesowego.
Dobrowolne raportowanie
W 2019 r. Komisja Europejska przedstawiła plan regulacji klimatycznych w ramach Europejskiego Zielonego Ładu w którym określono plan redukcji gazów cieplarnianych do 2030 r. oraz pomysł osięgnięcia neutralności klimatycznej do roku 2050. Dobrowolnie, żaden przedsiębiorca nie podjemnie się inicjatywy redukcji swoich emisji, dlatego Komisja Europejska wprowadziła pakiet legislacyjny "Fit for 55", proponując następujące działania:
- ograniczenie emisji z transportu;
- inwestycje w odnawialne źródła energii i redukcje konsumpcji energii;
- mechanizm dostosowania cen na granicach państw z uwzględneineim emisji dwutlenku węgla;
- rozszerzenie Europejskiego Systemu Handlu Emisjami tzw EU ETS na EU ETS2.
Każda z powyższych regulacji dotyka innego sektora, a ich celem jest zmniejszenie emisji.
Niezależnie jednak czy spółki decydują sie raportować ślad węglowy ze względu na uwarunkowania prawne czy oczekiwanie interesariuszy wytyczne dotyczące raportowania wymagają ustanowienie planu redukcji emisji. Przedsiębiorco, jeżeli policzysz swój ślad węglowy, kolejnym krokiem jest ustanowienie jego planu redukcji.
Schemat postępowania powinien być następujący:
- Podmiot wykonuje analizę śladu węglowego
- Określa źródła najbardziej emisyjne
- Tworzy plan redukcji emisji lub dekarbonizacji
Kiedy liczenie śladu węglowego zaczyna być problemem?
Wtedy kiedy jego obliczenie jest warunkiem udziału w przetargu lub zależy nam na obecności w łańcuchu dostaw innego podmiotu.
Warto wówczas sięgnąć do wytycznych GHG Protocol, które stanowią instrukcję liczenia śladu węglowego. Dostępne są one na stronach GHG.